شبکه یک علم گسترده است، متاسفانه در ایران شبکه کاران باید علم کلی درباره کلیه تجهیزات شبکه بدانند و ملزم هستند که با تجهیرات نظیر سیسکو، میکروتیک و .. آشنایی داشته باشند، این مورد در سایر شاخه های کامپیوتر به ندرت دیده میشود.

من خودم مدتی برنامه نویس اندروید بوده ام ولی در مدت یک سال اخیر که به عنوان کارشناس شبکه در سازمانی فعالیت میکنم میدانم که اغلب کارشناسان شبکه در ایران به مانند یک "آچار فرانسه " باید فعالیت کنند.گرچه خود نیز این بی عدالتی را نمی پذیرم ولی مهارت های لازم جهت فعالیت در یک سازمان نسبتا بزرگ که شبکه نسبتا پیچیده ای دارد را در وبلاگ خود قرار داده ام .

به امید روزی که مهندسین شبکه بتوانند به مانند شاخه برنامه نویسی در کامپیوتر فعالیت کرده و لازم نباشد که از هر تجهیزاتی در شبکه علمی داشته باشند وتنها در یک مقطع آن کسب تجربه کنند، مثلا تمرکز خود را تنها در زمنیه سیسکو و تجهیزات آن قرار دهند

برای مشاهده ادامه این مطلب بر روی، دکمه نارنجی رنگ بالای پست بزنید.

 

حال به بررسی مهارت های لازم میپردازیم:

1-در ابتدا باید network + را بگذرانید چه بهتر که بتوانید یک شمای کلی در باره دوربین های مداربسته نیز پیدا کنید.

2-دروه های 70410و 70411 را بگذرانید بهتر است که دوره mcsa را به اتمام برسانید

3- ccna را از سر خود باز کنید از همین ابتدا راه، باید بگم من خودم این دوره را از سخترین ها میدونم، واقعا دوره مفید و حقیقتا مشکلی است.شاید به این به خاطر بود که من این دوره را با پک آموزشی گذراندم کمی دشوار بود .ولی بدانید بدون تجهیزات نمیتوانید در آن خبره شوید ترجیحا کلاس بروید.

4- virtulaization  در حال حاظر esxi جوابگو هست .

5- kerio، یک نرمافزار مناسب برای سهمیه بندی اینترنت برای کاربرانتان و همچنین فایروال خوبی ست.

6- با یک نرمافزار مانیتورینگ آشنا شوید و همچنین آشنایی با یک نرمافزار بکاپگیری .

7-آشنایی با ups . nas storage هم ضروری است.

8-آشنایی با دوره MTCNA برای میکروتیک نیز ضروری است.

9-آشنایی با VOIP را نیز در کار خود قرار دهید.

10- یک آشناییی کلی درباره لینوکس

11- یک آشنایی کلی درباره امنیت شبکه

کل این دروه ها در صورتی که جسور باشید در ظرف مدت یک سال به اتمام خواهد رسید.بعد از آن مسیر خود را در شبکه انتخاب کنید و در یکی از این شاخه ها مهارت های لازم در سطح حرفه ای کسب کنید . امنیت یکی از ملزومات شبکه است و در همه این شاخه ها جز ملزومات شبکه میباشد.

با آرزوی موفقیت همه شما عزیزان